background

KASKO TEMİNATI DIŞINDA KALAN DURUMLAR

KASKO TEMİNATI DIŞINDA KALAN DURUMLAR

Bütün kasko ödemeleri sadece teminat kapsamında dahil olan durumlar için yapılır. Firmaların teminatları, kapsamları, limitleri verdikleri hizmetlerin içerikleri birbirinden değişik olsa da kasko sigortası bazı durumlarda ödeme veremez. Kasko Teminatı Dışında Kalan Durumlar

Poliçelere kasko güvencesi olarak dahil edilmeyecek kazalar Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği açısından “Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları” belgesinde açıklanmakta olup tüm sigorta firmaları için geçerlidir.

Kasko Teminatı Dışında Kalan Durumlar

Bu durumlar:

– Uyuşturucu madde kullanımı ya da Karayolları Trafik Kanunu’nun yasakladığı dozda içki alınması,

– Aracı kullanmak için gereken sürücü ehliyetine sahip olmayan kişilerin kullandığı araçlarda gerçekleşen kazalar,

– Taşıma haddini geçen araçların zararları,

– Aracın genel bakım hizmetlerini almış olmaması, yağsız, susuz kalması, donma, paslanma ve çürümesi sebebiyle gerçekleşen zararlar,

– Aracın orijinalliğini bozan, sonradan yapılan değişikliklerden kaynaklanan zararlar,

– Olağanüstü durumlar olarak belirtilen istila, düşman işgali vesavaş çıkması gibi olaylardan meydana gelecek hasarlar,

– Nükleer yakıttan veya yakıtın yanmasından sonucu nükleer atıklardan meydana gelen zararlar,

– Aracın bir hasar veya zorunluluk sebebiyle çekilmesi, taşınması haricinde aracın kendi gücü ile girip çıkabileceği, deniz, nehir ve havada taşınması esnasında (ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler hariç) geçireceği kazalar sonucu oluşan zararlar olarak belirlenmiştir.

KASKO TEMİNATI DIŞINDA KALAN DURUMLAR

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

Özellikle ikinci el araç sahipleri, aracını aldığında bulunan aksesuarlar hoşuna gitmeyebilir ya da bu aksesuarlar çalışmıyor da olabilir. Tamire göndermek yerine daha performansı yüksek ve kendi zevkine uyan bir model tercih edebilir. Bunu isterken de aldığı aksesuarlarının da güvence altında olmasını ister.

Araçtaki orjinal aksesuarların dışındaki ek aksesuarlar kasko güvencesi kapsamına girmemektedir. Ancak isterseniz ek teminatla güvence kapsamına dahil edebilirsiniz. Böylece kendiniz beğenerek ve ücret karşılığında aldığınız aksesuarlarınızın zarar görmesi ya da çalınması durumunda içiniz hep rahat olur.

Taşıtınız üzerinde fabrika çıkışında bulunan orijinal aksesuarlar güvenceye dahildir. Poliçe düzenlenmeden bu durumu sigorta firmasına bildirmeniz gerekmektedir. Kasko sigortanız gerçekleşirken ek aksesuarları bildirebilirsiniz. Ek aksesuarlar için ek teminat ayarlayarak kasko kapsamı içinde görülmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bildirmediyseniz aracınızdaki orjinal olmayan aksesuarlar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Orijinal olmayan aksesuarları ise kalite, tip, seri numarası ve bedel olarak ayrıca belirterek poliçe teminatlarınıza da dahil ettirebilirsiniz.

Bunun dışında kasko ek güvencelerinden biri olan “eskime payı düşmeme” teminatı ile herhangi bir zarar durumunda aracınızda parça değişimi yapılması durumunda değiştirilen parçaların bedeli kasko sigortanız tarafından ödenmektedir.

KASKO YOL YARDIM TEMİNATI

Benzin sızdırması sonucu aracın yakıtsız alması, lastiklerin patlaması veya aracın aniden arıza göstermesi gibi sizi yarı yolda bırakacak durumlar her an her yerde açıklık gösterebilir.Ayrıca bu durumlar uzun yolculuklarda yaşandığında daha sıkıcı bir hal alacaktır. Bu noktada kurtarıcınız kasko sigortanızdır.
Nasıl mı ?

Pek çok sigorta şirketi, öngörülmesi kolay olmayan durumlarda sürücülerin işlerini kolay yönde etkilemesi amacıyla kasko ürünlerinde yol yardım paketleri sunmaktadır. Bu paketler, sigorta şirketlerinin politikaları doğrultusunda değişecektir.

Yol yardım teminatının kapsamı, alınan kasko poliçesine göre değişmektedir. Örneğin, bazı yol yardım teminatları sadece ikamet bölgesi içerisinde geçerliyken bazıları ikamet dışında da güvence vermektedir.

Kasko Teminatı Dışında Kalan Durumlar

Çözüm Ortaklarımız