background

TRAFİK KAZASI

TRAFİK KAZASI

Trafik kazaları gün geçtikçe artmaktadır. Araç kullananların sayısı arttıkça bilinçsiz sürücüler de artmaya başlamaktadır bu durum da kazaların meydana gelmesine sebep olur.Özellikle tatil dönemlerinde gerçekleşen bu kazaların sayısı git gide çoğalmaktadır. Bu kazaların gerçekleşmesine sebep olan birden fazla neden vardır.

TRAFİK KAZASI NEDENLERİ

AŞIRI HIZ YAPMAK

Trafik kazalarının en temel nedeni yüksek hızdır. Son zamanlarda farklı bahaneler ortaya atan sürücüler bilinçsiz ve hız sınırı dikkatsizliği yaparak araç kullanırlar ve trafik kazalarını doğururlar. Sürücülerin varacakları lokasyonlara hızlı yetişme çabası ile sürücüler arasında rekabete neden olmakta bu da mal ve can kaybına sebebiyet vermektedir. Bilinçsiz sürücülerin yaşadığı kazalarda kaza sonrası yapılacak işlemlerin zorlaştığı görülmektedir. Sürücülerin kazadan sonra bilinçsiz hareket sergilemesi ve yapılması gerekenleri yapmaması kaza yapanın aleyhine olmaktadır.

DİKKATSİZ ARAÇ KULLANMAK

Yorgun veya uykusuz araç kullanımı odaklanamamanıza ve dikkatinizin dağılmasına sebebiyet verir. Araç kullanırken ara sokakta veya ana yolda olsanız bile araç içinde telefon kullanmak, sigara kullanmak vb. şeyleri yapmak dikkat bozmakta kazaya neden olmaktadır. Dikkat dağınıklığı sebebi ile olası mal ve can kaybı yaşanmaktadır. Böyle durumlarda aracı müsait bir yere çekmek, durdurmak ya da dinlenip işiniz bittikten sonra araç kullanabilirsiniz.

BİLİNÇLİ ARAÇ KULLANMAK

Araç kullanımı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmayan ve sınav sonrası ehliyet alıp hemen araç sürebileceğini düşünenlerin trafiğe çıkıp araç sürmesi, büyük sorun teşkil etmektedir ve kaza oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı kişi kendisinde ve karşısındaki insanlara mal ve can kaybı yaratmamak adına yeni sürücü adayı olarak trafiğe çıkmadan pratik yapmalı bir süre trafiğe çıkarken bilinçli sürücülerle çıkması daha faydalı olacaktır.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK

Alkollü araç kullanımının yasalarımızda cezai işlemi mevcuttur. Alkollü araç kullanımı trafikte ölümcül kazlara neden olmaktadır. Alkollü araç kullanımının önüne geçilmesi için cezai işlem uygulanmakta fakat hala uygulamayan umursamayıp birçok insanın hayatını tehlikeye atmaktadırlar. Alkol alan kişilerin kendi araçlarını kullanmak yerine alkol almamış birine kullandırmalı veya toplu taşıma aracı ile yolculuk etmelidir.

TRAFİK KURALLARINA UYMAMAK

Trafikte araç kullanan sürücülerin belli kuralları uygulamamaları cezai işleme tabi tutulsa da umursamayan birçok sürücü mevcuttur. Araçları sollamak, sinyal vermeden şerit değiştirme, takip mesafesini korumama, kırmızı ışıkta geçme, ters istikametten gelme vb. olayların kazanın gerçeklemesine sebebiyet vermektedir. Trafik kurallarına uymak sizin ve karşınızdaki insanların can ve mal kaybı yaşama riskini ortadan kaldırır.

Çözüm Ortaklarımız